Забележителности в района

1. Антична крепост на нос Свети Атанас край град Бяла се намира на около 5 километра северно от Обзор. Античната крепост е археологически паметник от национално значение. Тя е най-големият античен винопроизводствен център, открит до днес в България. Крепостта е открита през 2009 г. и е с най-обща датировка от Класическата епоха до Късната античност (VI в. пр. Хр. – VII в. сл. Хр.). Историческият обект е имал основно култово и сакрално значение до II-III век от новата ера, а до VII век постепенно се разраства и превръща в късноантичен крепостен град и раннохристиянска епископия. От 2014 г. Античната крепост на нос Свети Атанас е отворена за посетители.

Цени на билети за 2024г.:
Единичен билет – 5.00 лв., Билет за пенсионери – 3.00 лв., Билет за ученици и студенти – 3.00 лв., Семеен билет – 12.00 лв. Работно време:
Понеделник – Неделя от 10:00 до 20:00 часа

Адрес: гр.Бяла, обл.Варна, бул.Св.Атанасий №41, е-mail: museum_byala@abv.bg
Телефон за информация: 0884167831

2. Нос Емине е най-източната крайна точка на Старопланинската верига. Намира се на 14 км южно от град Обзор. Скалният нос разделя Българското крайбрежие на южно и северно. Брегът там е много опасен за корабоплаване, защото скалния нос е обграден от стотици подводни и стърчащи над водата скални образувания. В района на нос Емине се намират останките от крепостта Емона и Средновековен манастир. На носа има действащ морски фар.

3. Плаж Кара дере се намира на 10 километра северно от Обзор. Разположен е между град Бяла и село Горица, близо до северните склонове на Стара планина. Местността е дива и много красива, липсват удобствата на курортите и инфраструктурата, което крие своя неповторим чар. Плажът се използва основно от хора, които предпочитат дивото къмпингуване и нудизма.

4.Защитената местност Иракли се нарежда сред най-очарователните и красиви кътчета на българското крайбрежие. Иракли е разположен на 9 км. южно от курортното градче Обзор. В северния край на плажа са изградени бунгала на различни институции, но останалата част е все още недокосната от човешка ръка и се слави с чудната си природа и уникален плаж. Плажната ивица на Иракли е дълга повече от 3 км. и е покрита с мек пясък без камъни. Част от общия пейзаж са и редки растителни видове, които са застрашени от изчезване и са вписани в Червената книга на България. В защитената местност Иракли е изграден еко къмпинг, където има 30 места за каравани и също толкова места за палатки. Плажът се използва основно от хора, които предпочитат дивото къмпингуване и нудизма.